Dwór

Dwór w Dołędze, wzniesiony w połowie XIX wieku to budynek drewniany, pierwotnie modrzewiowy, zbudowany na planie podkowy. Dwór otoczony jest parkiem o powierzchni 1,8 ha, posiada również sad owocowy, w którym znajduje się spichlerz przeniesiony z folwarku Sanguszków w Chyszowie.

Historycznie dwór związany jest z takimi wydarzeniami jak Rabacja Chłopska, Powstanie Styczniowe oraz akcja Most II i Most III z czasów II wojny światowej.  W 1973 roku ostatnia jego właścicielka, Jadwiga Tumidajska przekazała obiekt z przeznaczeniem na muzeum.

Dwór w Dołędze jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Inne oddziały MOT: RatuszEtnografiaDębnoZalipieWierzchosławiceKoryznówka

Ekspozycja

Wystawa stała składa się z trzech pomieszczeń amfiladowych: salonu, jadalni, gabinetu oraz pokoju prof. Siedleckiego i sypialni kobiecej. Wystrój wnętrz oddaje charakter i klimat galicyjskiego szlacheckiego dworku z przełomu XIX i XX wieku.  

Pracownicy

Nasz czteroosobowy zespół dołoży wszelkich starań, aby Państwa wizyta w Dworze stała się niezapomnianą podróżą w minioną epokę.

Stawiamy na przyjemnie i swobodnie spędzony czas. Po zwiedzeniu muzeum zachęcamy do spaceru po ogrodzie i spędzenia kilku spokojnych chwil w naszej parkowej "Świątyni Dumania". 

Współpraca

Urząd Gminy Szczurowa

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej